Zielona Herbata

Inne odczynniki chemiczne nie pasujące do powyższych grup.
Status:
Kameleon
Dyso-sensei
Awatar użytkownika
Użytkownik
Autor tematu
Posty: 233
Rejestracja: 1 rok temu
Lokalizacja: Alchemia
Reputacja: 35

Zielona Herbata

Nieprzeczytany post autor: Kameleon » 1 rok temu

Zielona Herbata pobudza i orzeźwia, dzięki zawartości teiny działającej tak samo jak kofeina znajdująca się w kawie. Liście herbaty, zarówno czarnej, jak również zielonej, mają od 2,5-4% teiny, z której ok. 80% przechodzi do naparu podczas parzenia. Filiżanka herbaty zawiera od 30-100 mg teiny. Po jej wypiciu zwiększają się zdolności umysłowe i fizyczne organizmu, a uczucie senności, znużenia i wyczerpania mija. Teina nie tylko ułatwia proces uczenia się i poprawia zdolność kojarzenia, ale też reguluje również pracę jelit, a u niektórych osób łagodzi rożnego rodzaju bóle. Należy jednak pamiętać, że pobudza jedynie świeży napar i to uzyskiwany najwyżej po 3 minutach.

Napar z zielonej herbaty działa moczopędnie, co przyczynia się do likwidowania obrzęków. Jednocześnie ma właściwości oczyszczające-usuwa toksyny nagromadzone w tkankach. Dzięki temu może stanowić skuteczną broń przeciw cellulitowi, może tez zapobiegać jego powstawaniu.

Zawarte w zielonej herbacie związki neutralizują bakterie bytujące w jamie ustnej, które mogłyby przyczynić się do zapalenia dziąseł i rozwoju paradontozy. Jednocześnie przeciwdziałają powstawaniu nieprzyjemnego zapachu. Co więcej-zielona herbata ma również właściwości przeciw próchnicze. Jest to zasługa antybakteryjnego działania polifenoli. Warto, wiec herbaciany napar stosować także do płukania ust.

Dzięki jednemu z polifenoli-EGCG, zielona herbata może bardzo skutecznie pomóc w pozbyciu się tkanki tłuszczowej, ponieważ hamuje on wchłanianie tłuszczów z pożywienia i nasila ich zużycie przez organizm. Ponadto zielona herbata zwiększa aktywność niektórych enzymów biorących udział w trawieniu, korzystnie wpływa na metabolizm wątrobowy oraz nasila termogenezę. Pamiętajmy jednocześnie, że zieloną herbatę możemy stosować raczej na zasadzie suplementu, nic nie zastąpi dobrze skomponowanej diety oraz treningu.

Zielona herbata niewątpliwie ma wiele pozytywnych właściwości, jednocześnie należy wskazać negatywne aspekty jej spożycia. Katechiny zawarte w zielonej herbacie sprawiają, ze żelazo z pożywienia nie wchłania się prawidłowo. Picie zielonej herbaty do posiłków może zakłócać przyswajanie minerałów, dlatego lepiej nie popijać zieloną herbatą posiłków. Nie powinniśmy również pić zielonej herbaty na pusty żołądek. Taniny w niej zawarte podrażniają żołądek, co może skutkować nudnościami, zaparciami oraz wymiotami. Należy również zachować ostrożność podczas przyjmowania leków pobudzających układ nerwowy. Teina sprawia, ze nasz układ nerwowy zaczyna funkcjonować na zwiększonych obrotach, co w połączeniu z lekami może skutkować zawrotami głowy, przyspieszonym rytmem serca oraz wzrostem ciśnienia krwi.

SKŁADNIKI ZIELONEJ HERBATY

Liście zielonej herbaty są bogatym źródłem prowitaminy A, witaminy B1, B2, C, K, E, PP oraz mikroelementów: fluoru, wapnia, żelaza, potasu, sodu i cynku. Najważniejszymi składnikami chemicznymi są polifenole (katechiny i epikatechiny), które wykazują właściwości antyoksydacyjne, chroniące komórki organizmu przed szkodliwym wpływem wolnych rodników. Wśród leczniczych związków wymienia się także kofeinę oraz olejki eteryczne.
Zielona Herbata.jpg
Zielona Herbata.jpg (13.66 KiB)

Wróć do „Inne odczynniki”