HFPC o zmianach w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii

Newsy ze świata używek oraz informacje na temat planowanych zmian przepisów dotyczących dopalaczy.
Status:
EyesWideOpen
Opiowrak
Awatar użytkownika
Użytkownik
Autor tematu
Posty: 376
Rejestracja: 1 rok temu
Lokalizacja: GG:47731071
Reputacja: 239
Wyślij PW

HFPC o zmianach w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii

Nieprzeczytany post autor: EyesWideOpen » 9 mies. temu

Zaproponowane przez Ministerstwo Zdrowia zmiany w przepisach o przeciwdziałaniu narkomanii nie spełniają podstawowych założeń Konstytucji RP oraz Europejskiej Konwencji Praw Człowieka - uważa Helsińska Fundacja Praw Człowieka.
AR-301109944.jpg

Ustawodawca chce wprowadzić nowe typy przestępstw, m.in. posiadanie dopalaczy czy wprowadzanie ich do obrotu. Projekt ustawy postuluje jednocześnie określenie definicji dopalaczy w rozporządzeniu Ministra Zdrowia. Ustawodawca ma bowiem problem z nadążeniem za szybkim tempem pojawiania się nowych substancji psychoaktywnych na rynku. W związku z tym uznał za zasadne określenie ich wykazu w rozporządzeniu, które – jako akt prawny niższego rzędu – może być zmienione szybciej niż ustawa.

Fundacja skupiła się na zagadnieniach związanych ze zgodnością opiniowanej ustawy z zasadą określoności przepisów prawa i zasadą prawidłowej legislacji.

- Zasada nullum crimen sine lege, zawarta w art. 42 ust. 1 Konstytucji RP, oznacza, że czyn zabroniony pod groźbą kary musi być określony i przewidziany w ustawie obowiązującej w czasie jego popełnienia. Natomiast w swoim orzecznictwie Europejski Trybunał Praw Człowieka wymaga, aby poszczególne znamiona czynów uznanych przez prawo za zabronione pod groźbą kary określone były z precyzją wykluczającą możliwość rozbieżnych interpretacji - wskazuje Fundacja.

Zdaniem HFPC zaproponowane rozwiązania są sprzeczne z Konstytucją RP oraz Europejską Konwencją Praw Człowieka, ponieważ definiują przestępstwo nie w ustawie, a na poziomie rozporządzenia. Fundacja stoi na stanowisku, że projekt wymaga dalszych prac.


Źródło: Rzeczpospolita
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Dopek.info to marka!

Status:
Hennessy
Dopaminator
Awatar użytkownika
Użytkownik
Posty: 1391
Rejestracja: 1 rok temu
Reputacja: 282

HFPC o zmianach w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii

Nieprzeczytany post autor: Hennessy » 9 mies. temu

Zanim przepchną taką zbiorczą ustawe to sie juz postarzeje i testować przestane :lol: Jednak ten polski bałagan prawny jest z jakiejś tam strony korzystny dla społeczeńśtwa :)
Wszystkie posty, które zamieszczam na forum są fikcją literacką, nie należy ich traktować poważnie.

Smartszop.pl

Wróć do „Aktualności ze świata używek”