strzałka do góry

Plaga naćpanych kierowców w Krakowie

Dział poruszający prawne kwestie użytkowania używek. Pytania dotyczące legalności i statusu prawnego.

 • W stolicy Małopolski jest najwięcej wypadków spowodowanych przez kierowców będących pod wpływem narkotyków. Tylko w ubiegłym roku policja zatrzymała w Krakowie 249 kierowców pod wpływem środków odurzających. To najwięcej w całej Polsce!

  Dla porównania tylko kilkunastu kierowców pod wpływem narkotyków zatrzymano w Gdańsku, czy w Łodzi, natomiast w Warszawie policja odnotowała zaledwie 20 takich osób.

  Rzeczywista liczba kierowców prowadzących pojazdy pod wpływem narkotyków może być w stolicy Małopolski o wiele większa. Krakowscy funkcjonariusze korzystają zaledwie z trzech urządzeń, za pomocą których mogą sprawdzić zawartość niedozwolonych substancji we krwi. Policjanci podejrzewają, że kierowców pod wpływem narkotyków jest więcej niż takich, którzy wsiadają za kółko po alkoholu.

  Pijany kierowca potrącił kobietę i uciekł na drzewohttp://www.fakt.pl/wydarzenia/pol ... ie/5xrj14d
  • 0

  Zwiń dwie dychy albo stówę
  Posyp gram lub połowe
  Jedna dziura, druga dziura
  I już lotom niczym kura
  Niczym fura popierdalam
  Po białej drodze zapierdalam
  Bo to stara szkoła ćpania
  Jarania, chlania i wciągania
  Tosiek

  Avatar użytkownika
  Użytkownik
   
  Posty: 159
  Dołączył: 17 mar 2017, o 15:03
  Reputacja: 20


 • Rowerem logicznie ciezko jest jezdzic na bombie, a co dopiero auto :) przynajmniej ja mam z tym problem
  • 0

  Bzz, Bzz
  Wujek Gucio

  Avatar użytkownika
  Użytkownik
   
  Posty: 21
  Dołączył: 12 kwi 2017, o 18:13
  Skąd: Kwiaty polne
  Reputacja: 1


 • Jak donoszą media, możemy powoli przestawać martwić się sprawą pijanych kierowców. Poważnie zacznijmy się martwić kierowcami naćpanymi. Statystyki z dwóch ostatnich lat pokazują, że wśród skontrolowanych prowadzących ci, którzy sięgnęli po środki odurzające, trafiali się blisko dwa i pół raza częściej niż ci po kieliszku. Skąd ta tendencja? Z wiary w to, że uniknie się kary. Widać tu swoistą mentalność: nie jest ważne to, że narażam siebie i innych na niebezpieczeństwo, że mogę kogoś zabić, a jedynie to, by nie musieć ponosić konsekwencji swojego postępowania. W efekcie mamy syndrom naszprycowanego Krzysia, który jest jedynym trzeźwym w samochodzie pełnym pijanych, za to po paru jointach. Gdyby zbadano go tylko alkomatem, uszedłby. Na szczęście drogówka posiada także narkotesty.

  A konsekwencje jazdy po prochach czy alkoholu są dużo surowsze niż punkty karne i utrata prawa jazdy. Wpływ narkotyku na ciało sprawia, że inaczej odbieramy bodźce i nawet, jeżeli zażywamy go po to, by odegnać senność, postrzeganie bodźców jest na tyle zaburzone, że trudno skoordynować to, co widzimy i słyszmy z tym, jak zachowuje się pojazd. Siadając za kółko na podwójnym gazie, ryzykuję życie swoje i każdego, kto znajdzie się w pobliżu mojego auta. We Francji, jak donosi “Le Figaro”, 21% śmiertelnych wypadków na drogach to wina kierowców nie pijanych (30%) a po miękkich narkotykach.Nie jest to więc problem polski, a ogólnoświatowy. Z czego wynika? Właśnie z przestawienia mentalności. Narkotyki w niektórych społeczeństwach stają się coraz częściej dopuszczalną metodą radzenia sobie ze stresem, zmęczeniem, jednocześnie nie są tak proste do wykrycia jak alkohol. Łatwo poznać człowieka pijanego, niewielu tak naprawdę wie, jak wygląda człowiek naćpany. Bardzo często o tym, czy uznajemy kogoś za pijanego (a nie np. za chorego) decyduje zapach alkoholu – a jak pachnie kokaina? To już chyba wie tylko pies policyjny.

  Problemem jest też definicja narkotyku – wielu ludzi ignoruje zagrożenie ze strony używek takich jak marihuana czy dopalacze. Populistyczne hasła partii dążących do zliberalizowania prawa antynarkotykowego czy popularność rastamańskiej ideologii tworzą ułudę, że przecież po joincie człowiek jest lepszy, więc nie będzie ryzykował swojego i czyjegoś życia. Jednak marihuana w pierwszej fazie swego działania powoduje też poczucie beztroski, wrażenie, że „wszystko będzie dobrze”. Takie przeświadczenie, połączone z zaburzoną motoryką to pierwszy krok do tragedii. Po euforii następuje relaksacja, osłabienie koncentracji, po niej senność, apatia, otępienie i zmęczenie. Wyobrażacie sobie bezpiecznego kierowcę, który najpierw ma ataki beztroskiego śmiechu, potem zaś nie zauważa najprostszych spraw, a wreszcie zachowuje się jakby od trzech dni nie spał?

  Narkotyki zabijają nie tylko przez przedawkowanie, ale wielu ludzi jest gotowych to tolerować w imię źle pojętej wolności. O tym jak wielkie jest niezrozumienie tej prawdy pokazuje sprawa piosenki „Hera, koka, hasz, LSD” Karoliny Czarneckiej. Tekst mówiący o patologii jaką jest handel narkotykami, dystrybucja w szkołach, życie (a raczej nie-życie) na haju jest traktowany przez wielkie rzesze ludzi jako zachęta do brania. Że na wideo wokalistka wygląda jak zombie? Nieważne, ważne że jest rytm i jest o dragach. Nawet nowy teledysk rozgrywający się w zakładzie pogrzebowym, ukazujący wyniszczone twarze, kończący się kremacją, nie zdołał przełamać mody na szkolnych korytarzach. Protest song stał się wbrew woli autorów częścią pronarkotykowego nurtu w muzyce, lądując na jednej półce z gangsta rapem i piosenkami wychwalającymi jaranie. Artystka niezrozumiana pozostała też w niektórych kręgach antynarkotykowych, które nie dogrzebały się drugiego dna.

  Słowo w dzisiejszych czasach stało się zbyt miałkim tworem, zbyt łatwo je przekręcić, ludzie zbyt chętnie interpretują je według swoich potrzeb, zamykając się na zamiar autora. Kampanie obrazowe, dosadne świadectwa byłych narkomanów wymagają już więcej wysiłku, by je zignorować czy obrócić kota ogonem i udawać, że zachwalają one branie.

  Ryzyka, że na chodnik wjedzie człowiek, który ściga różowe hipopotamy o łabędzich skrzydłach, nie wyeliminuje podniesienie kar czy częstsze kontrole. To może tylko odcedzić tych, którzy nie wsiądą, bo boją się kary i tych, którzy już wsiedli i dali się złapać. Musimy dbać o to, by ludzie nie chcieli wsiadać za kółko po pijaku, by wychowywać młodzież w trzeźwości, wolności od odurzenia jako niezbędnego elementu dobrej zabawy. Dopiero wtedy będziemy walczyć z problemem u źródła.
  Wypadek.jpg
  Wypadek.jpg (84.78 KiB)

  • 1

  Kameleon

  Avatar użytkownika
  Użytkownik
   
  Posty: 235
  Dołączył: 5 cze 2017, o 10:02
  Skąd: Alchemia
  Reputacja: 28


 • Kozacki i tragiczny przykład w jednym! :clap:
  • 1

  Badacz nie z tego świata...
  HayaKuza

  Avatar użytkownika
  Moderator
   
  Posty: 156
  Dołączył: 19 cze 2017, o 17:53
  Skąd: Jowisz
  Reputacja: 32Powrót do Aspekty prawne

 • Fshop.us
 • Synthetics.pl
 • Demoon.co
 • Predator-rc.nl
 • Vipchemicals.pl
 • Laboratorium-24.pl
 • Bestchem.nl
 • Grandkg.com
 • Miejsce na Twoją reklamę
Reputation System ©'