Orzeszki Kola

Inne odczynniki chemiczne nie pasujące do powyższych grup.
Status:
Kameleon
Dyso-sensei
Awatar użytkownika
Użytkownik
Autor tematu
Posty: 233
Rejestracja: 1 rok temu
Lokalizacja: Alchemia
Reputacja: 35

Orzeszki Kola

Nieprzeczytany post autor: Kameleon » 1 rok temu

Orzeszki Kola To mało znane orzechy, które zdziałały wiele w historii świata. Występują w Afrycę, gdzie ich właściwości znane już były w starożytności. Arabowie zbierali orzechy koli i żuli je podczas długiej podróży na Saharę. W czasach współczesnych o ich nazwy pochodzi nazwa bardzo popularnego napoju zwanego Coca-Cola :)
Orzeszki Kola posiadaja: -wlasciwosci energetyzujace-Lagodza zmeczenie-pobudzaja umysl-zwalczaja apetyt-sa afrodyzjakiem-zawieraja potas-bagate w polifenole-zawieraja kofeine 2-4%.Skojarzenia z popularnym napojem są jak najbardziej zasadne. Chodzi bowiem o roślinę, która nadaje smak coca-coli. A właściwie nadawała, dopóki nie została zastąpiona przez jej syntetyczne odpowiedniki. Nasiona znajdujące się w orzechach koli zawierają kofeinę, związek odpowiadający za stymulujące właściwości kawy czy herbaty. W dodatku zawierają ją w większej ilości niż kawa, choć podobno nie mają właściwości uzależniających. Dość powszechnie stosowane są w Afryce, skąd kola się wywodzi, i tropikalnych krajach Ameryki oraz Azji, gdzie jest uprawiana. Nasiona koli polecane są nie tylko jako środek na pobudzenie, ale również specyfik na rozmaite dolegliwości. Sprawdzają się w przypadkach zatrucia alkoholowego, problemów z trawieniem, biegunek, do pewnego stopnia pomagają również w walce z chorobą morską. Na Jamajce i w Brazylii kola wykorzystywana jest jako afrodyzjak i środek wspomagający erekcję.Zwykle kola zaostrzona Cola acuminata lub kola błyszcząca Cola nitida. Są to nasiona wiecznie zielonego drzewa z rodziny ślazowatych, porastającego tropikalne lasy Afryki Zachodniej. Zawierają m.in. kofeinę, teobrominę, kolatynę i cholinę. Lokalnie używano ich w różnej postaci, składano w darach, przygotowywano zapasy koli przed rozpoczęciem długiej podróży.
W Europie poznano ziarna koli pod koniec XVI w., ale prawdziwą popularność zdobyły współcześnie, jako jeden z głównych składników popularnego na całym świecie, gazowanego napoju. Według oryginalnej receptury, drugim ważnym składnikiem były liście krzewu Coca, stąd wzięła się znana dziś nazwa, choć przepis dawno się zmienił. Efekty, jakie dają orzeszki, to pobudzenie, spadek zmęczenia, wzrost koncentracji uwagi, utrata apetytu. Skutki uboczne to wzrost temperatury ciała, ciśnienia tętniczego krwi, częstości oddechowej, przy długotrwałym spożywaniu także impotencja, bezsenność, niepokój i gorączka
Orzeszki Kola.jpeg
Orzeszki Kola.jpeg (42.5 KiB)

Status:
tryptodyso
Dopaminator
Awatar użytkownika
Użytkownik
Posty: 1139
Rejestracja: 11 mies. temu
Lokalizacja: Daleko
Reputacja: 366

Orzeszki Kola

Nieprzeczytany post autor: tryptodyso » 9 mies. temu

Proch z magicznego ogrodu to masakra w smaku :D Yerba mate jednak najlepsza sie okazała :P
Wszystko co "dobre" kiedyś się kończy. Czas odejść od tego snu zwanego RC.
Było miło, poznałem wiele wartościowych ludzi. Jedno mogę powiedzieć wszystkim: Dbajcie o siebie!

Wróć do „Inne odczynniki”