Kapsaicyna

Inne odczynniki chemiczne nie pasujące do powyższych grup.
Status:
Rc-kowiec
Sniffiarz
Awatar użytkownika
Użytkownik
Autor tematu
Posty: 100
Rejestracja: 1 rok temu
Reputacja: 13

Kapsaicyna

Nieprzeczytany post autor: Rc-kowiec » 1 rok temu

Wzór strukturalny:
Obrazek
Pełna nazwa:
E)-N-[(4-hydroksy-3-metoksyfenylo)metylo]-8-metylonon-6-enamid

Info: kapsaicyna sama w sobie nie jest psychoaktywna lecz jej spożywanie stymuluje wydzielanie endorfin czyli hormonu szczęścia .
Kapsaicyna- związek działający na receptory bólu oraz błonę śluzową, powodując uczucie pieczenia i ostrości w jamie ustnej.

2. Niektórzy psychologowie uważają, że w reakcji na ostry, palący smak mózg wytwarza związki chemiczne zwane endorfinami, które uśmierzają ból, a w dużych dawkach wywołują uczucie przyjemności.

3. Ostrość potraw mierzy się w skali scoville'a gdzie sos tabaco ma ok 2500 jednostek a czysta kapsaicyna 16 000 000. Gaz łzawiący używany w Stanach Zjednoczonych do samoobrony ma od 2 500 000 do 5 000 000 SHU

4. W dużych dawkach kapsaicyna jest śmiertelną trucizną. Przy używaniu ostrzejszych sosów należy zachować ostrożność gdyż można najzwyczajniej w świecie zejść z tego światła w wyniku porażenia neuronów lub uczulenia. Dawki należy stopniować i nie porywać się od razu na silniejsze ekstrakty.

Status:
Misjonarz
Odkurzacz
Awatar użytkownika
Użytkownik
Posty: 858
Rejestracja: 1 rok temu
Lokalizacja: [email protected]
Reputacja: 112

Kapsaicyna

Nieprzeczytany post autor: Misjonarz » 1 rok temu

Kapsaicyna w większych ilościach jest toksyną.
Jestem fanem ostrego jedzenia/Sosów chili, papryk, itp,
W mniejszych dawkach działa oczyszczająco na organizm, ponadto zwiększa się termogeneza.
Aby zwiększyć termogeneze dobrze jest połączyć ze skórką z gorzkiej pomarańczy, imbirem, kofeiną oraz podobne działanie ma efedryna i pseudoefedryna - Często stosowane przez tych amatorów siłowni, albo kobiety na diecie, czasami nie odróżniam jednego od drugiego. :clap:

Tak btw. w większości spalaczy które można kupić w sklepach z odżywkami są robione właśnie na bazie tych składników.

Jak wiadomo termogeneza wspiera lipolize (dobrze piszę?) :ugeek: (spalanie tłuszczu)

W tkance tłuszczowej magazynują się metobolity te te bebe po tych wszystkich maczanach. :smoke:

Przy paleniu tkanki tłuszczowej , a raczej stanu ogólnej lipolizy, powinno się kontrolować skoki cukrów.
Wybierać pokarmy z niskim indeksem glikemicznym.

Ponad to ze swoich badań zauważyłem skok ciśnienia przy zastosowaniu: 4ml tabasco strong jalapeno :D
Prawie jak bym zjadł 150mg hexa :lol: 9JOKE9


Mi poprawia samopoczucie, lepiej niż jakaś tam czekolada.
Trochę offtop ale polecam, na oczyszczenie.

Nie zalecam osobą z podejrzeniem wrzodów i problemów gastrycznych.
(mogą zaostrzyć objawy choroby wrzodowej żołądka)


Pozdrawiam

Status:
4mmc
Psychonauta
Awatar użytkownika
Użytkownik
Posty: 627
Rejestracja: 1 rok temu
Lokalizacja: [email protected]
Reputacja: 61

Kapsaicyna

Nieprzeczytany post autor: 4mmc » 1 rok temu

Cudowny lek na raka ?

Badania naukowe dowodzą, że podstawowy składnik papryczek chilii (kapsaicyna) wykazuje pewne zdolności redukowania stresu oksydacyjnego. Działanie to polega głównie na hamowaniu zainicjowanej reakcji utleniania. Jak wspomniano powyżej, działanie przeciwnowotworowe kapsaicyny wymaga dużej ilości bardzo specjalistycznych badań, jednak na chwile obecną udowodniono naukowo, że kapsaicyna wykazuje działanie chemoprewencyjne poprzez modulowanie metabolizmu związków rakotwórczych i mutagenów oraz ich oddziaływań na DNA. Chroni więc przed niekorzystnym wpływem związków potencjalnie rakotwórczych takich jak nitrozoamina oraz aflatoksyna B1. Zdolność kapsaicyny do hamowania wzrostu komórek nowotworowych wiąże się z indukowaniem przez nią zaprogramowanej śmierci komórki (apoptoza). Potwierdzono hamujący wpływ alkaloidu na rozwój między innymi nowotworów: płuc, okrężnicy, prostaty oraz glejaka. Naukowcy z University of Minnesota badali zależności między zewnętrznym stosowaniem kapsaicyny a występowaniem nowotworów skóry. Wyniki badań wskazały, że kapsaicyna może działać jak kancerogen głównie na etapie promocji nowotworowej. Mimo iż, substancja wykazuje pewne korzystne właściwości chemoprewencyjne, to pacjenci chorzy na raka powinni unikać tak ostrych przypraw w swojej diecie gdyż mają one silne właściwości drażniące. Obciążona leczeniem przeciwnowotworowym (chemioterapią i/lub radioterapią) śluzówka przewodu pokarmowego może zostać niepotrzebnie dodatkowo podrażniona. Dlatego też na czas leczenie onkologicznego oraz rekonwalescencji należy wykluczyć główne źródło kapsaicyny w diecie jakim jest papryczka chilli.

zobacz więcej na: https://www.zwrotnikraka.pl/kapsaicyna-naturalny-lek-na-raka-czy-trucizna/ |
TO ŻE ZADZIAŁAŁO I DZIAŁA TAK NA MNIE WCALE NIE ZNACZY ZE PODZIAŁA TAK NA CIEBIE.
ਚਾਰ EM EM ਈਸਵੀ
څلور em em ce
አራት ኤም ኤም ዓ.ም.

Status:
Misjonarz
Odkurzacz
Awatar użytkownika
Użytkownik
Posty: 858
Rejestracja: 1 rok temu
Lokalizacja: [email protected]
Reputacja: 112

Kapsaicyna

Nieprzeczytany post autor: Misjonarz » 1 rok temu

4mmc pisze:Cudowny lek na raka ?
Nikt nie pisał że jest cudownym lekiem na raka, ale czytając zacytowane przez Ciebie fragmenty artykułu, można stwierdzić że są "Naukowcy" Którzy zaprzeczają swoją teorią inną teorie, ale wiesz tak jest zawsze.

Nie wiadomo w co wierzyć.


Google gdy boli Cię gardło, wmówi Ci że masz raka.


Pozdrawiam i trochę dystansu.

Status:
4mmc
Psychonauta
Awatar użytkownika
Użytkownik
Posty: 627
Rejestracja: 1 rok temu
Lokalizacja: [email protected]
Reputacja: 61

Kapsaicyna

Nieprzeczytany post autor: 4mmc » 1 rok temu

Serio tego nie biorę ;)
Sam raz dla żartu napisałem na onecie metodę na ból nóg
metoda rzekomo według mojej babci już świętej pamięci a dotyczyła umieszczenia kiszonej kapusty w skarpetach i założenia ich do snu o dziwo znalazły się osoby które pozytywnie to skomentowały i korzystają z tej metody - czyżby tak silne placebo ?
TO ŻE ZADZIAŁAŁO I DZIAŁA TAK NA MNIE WCALE NIE ZNACZY ZE PODZIAŁA TAK NA CIEBIE.
ਚਾਰ EM EM ਈਸਵੀ
څلور em em ce
አራት ኤም ኤም ዓ.ም.

Status:
Kameleon
Dyso-sensei
Awatar użytkownika
Użytkownik
Posty: 233
Rejestracja: 1 rok temu
Lokalizacja: Alchemia
Reputacja: 35

Kapsaicyna

Nieprzeczytany post autor: Kameleon » 1 rok temu

Kapsaicyna – organiczny związek chemiczny odpowiedzialny za ostry, piekący smak papryki chili. Pomimo że nie jest typowym alkaloidem, zazwyczaj przypisywany jest do tej grupy związków. Działa na receptory bólu (nocyceptory), powodując uczucie pieczenia i ostrości w jamie ustnej

Ilość kapsaicyny w danej potrawie lub produkcie (czyli jego ostrość) jest mierzona w skali Scoville'a i dla czystej kapsaicyny wynosi od 15 000 000–16 000 000 SHU (dla porównania klasyczny sos Tabasco ma 2500–5000 SHU. Już 1–2 mg w 1 kg żywności nadaje jej intensywną pikantność

Kapsaicyna i jej pochodne nie są rozpuszczalne w wodzie, lecz tylko w alkoholu i tłuszczach. Ze względu na to, że większość ostrych potraw zawdzięcza swój pikantny smak kapsaicynoidom, próby uśmierzenia uczucia pieczenia po ich spożyciu przy pomocy płynów lub płukania jamy ustnej wodą mogą przynieść zupełnie odwrotny skutek niż pożądany roznosząc kapsaicynę po dłuższym odcinku przewodu pokarmowego. Znacznie lepsze rezultaty uśmierzające można uzyskać przez płukanie ust dowolnym, ciekłym tłuszczem roślinnym lub wypicie szklanki tłustego mleka. Dobre rezultaty przynosi też zjedzenie lodów. Alkohol, ze względu na swoje rozpuszczające właściwości, okazuje się również skuteczny.

Analogiczne do kapsaicyny związki, zwane kapsaicynoidami, o bardzo zbliżonej strukturze chemicznej, są odpowiedzialne za ostry smak pieprzu czarnego, ostrej papryki, kurkuminy i wielu innych ostrych przypraw korzennych. Związki te to m.in.:

7-metylo-N-wanilino-oktamidy;
9-metylo-N-wanilino-dekamidy.
Wszystkie one są jednak mniej efektywne od samej kapsaicyny w sensie nadawania potrawom pikantnego smaku.

Uczucie palenia i bólu związane ze spożywaniem kapsaicyny wynika z jej bezpośredniej interakcji z neuronami układu nerwowego. Kapsaicyna, będąca jednym z alkaloidów z grupy wanilinoidów, łączy się z receptorem wanilinoidowym podtypu 1 (VR1), który pełni funkcję transmembranowego kanału jonowego neuronów. VR1, który jest zwykle stymulowany przez ciepło lub mechaniczne uszkodzenie ciała, umożliwia kationom sodu i potasu przenikanie przez błonę komórkową do wnętrza komórek. Skutkiem tego jest depolaryzacja komórek i wysyłanie przez nie fali sygnałów do mózgu, które są odbierane jako wrażenie ciepła i bólu. Przyłączenie cząsteczek kapsaicyny do receptorów VR1 skutkuje podobnym ich uruchomieniem, jak ma to miejsce w czasie spożywania zbyt gorących potraw.

Kapsaicyna nie powoduje jednak żadnych trwałych uszkodzeń tkanek – pobudza tylko komórki nerwowe w dokładnie ten sam sposób, jak rzeczywiste uszkodzenia tkanek na skutek urazu mechanicznego lub poparzenia. Jej działanie toksyczne w zbyt dużych dawkach wynika tylko z nadmiernego porażania układu nerwowego i zakłócania jego normalnego funkcjonowania.
W dużych stężeniach kapsaicyna jest śmiertelną trucizną. Symptomy przedawkowania to kłopoty z oddychaniem, sina skóra i konwulsje. Naturalnie występujące stężenia tego związku w ostrych przyprawach i żywności są jednak znacznie poniżej granicznej dawki śmiertelnej. Zbyt wysokie stężenie tego związku w żywności powoduje taką jej pikantność, że uniemożliwia to jej spożycie przez większość ludzi, w związku z tym przypadki zatruć kapsaicyną są niezmiernie rzadkie
Kapsaicyna.png
Kapsaicyna.png (142.31 KiB)

Status:
tryptodyso
Dopaminator
Awatar użytkownika
Użytkownik
Posty: 1139
Rejestracja: 11 mies. temu
Lokalizacja: Daleko
Reputacja: 366

Kapsaicyna

Nieprzeczytany post autor: tryptodyso » 9 mies. temu

Mam od zdrowego sklepu tabletki z kapsaicyną, są świetne do pomocy przy trawieniu, lepszym przyswajaniu różnych suplementów. Fajne uczucie ciepła przy wejściu tabletki i jakies takie pobudzenie na pol godziny :D
Wszystko co "dobre" kiedyś się kończy. Czas odejść od tego snu zwanego RC.
Było miło, poznałem wiele wartościowych ludzi. Jedno mogę powiedzieć wszystkim: Dbajcie o siebie!

Wróć do „Inne odczynniki”